Design a site like this with WordPress.com
Get started

Rowerowa wyprawa szlakiem R10 do Krynicy Morskiej

14.09 wraz ze znajomymi (Wojtek i Mariusz) wybrałem się na rowerową wyprawę z Gdańska do Krynicy Morskiej. Naszym celem było odwiedzenie szlaku Euro Velo 10.

Zaczęliśmy na Orunii, następnie udaliśmy się w kierunku Sobieszewa przez Olszynkę, następnie Elbląską aż w końcu za tunelem im. Grzegorza Oryszczaka wjeżdżamy na oznakowaną część szlaku R10. Jedziemy asfaltem, przejeżdżamy przez LOTOS Kolej aż wjeżdżamy na malowniczą DDR przecinając żuławskie pola ❤ Szlak jest na razie cały czas oznakowany, jedziemy do Przejazdowa i z tamtąd prosto, do Sobieszewa, jedzie się bardzo przyjemnie bo po zaledwie rocznym asfalcie. Z Sobieszewa jedziemy ul. Turystyczną aż do Świbna. W tym roku została otwarta tam nowa, blisko 4.5 kilometrowa trasa właśnie do Świbna, która łączy obecne już dawniej odcinki z kostki. W Świbnie od razu udajemy się na prom do Mikoszewa który odpłynął zaledwie dwie minuty po naszym wjeździe, mieliśmy farta 😀

Widoczki w okolicy Przejazdowa 🙂
Na promie ze Świbna do Mikoszewa, koszt to 5zł w jedną stronę.

Za promem jedziemy głowną szosą, aż na końcu Mikoszewa odbijamy w lewo, aby udać się na szutrową drogę. Niestety po drugiej stronie Wisły nie czeka na nas jeszcze oznakowanie szlaku 😦 Jedzie się bardzo przyjemnie, na wysokości Jantaru widoczne pierwsze oznakowanie, widoczne i czytelne, bardzo mi się podoba!

Oznakowanie szlaku na wysokości Jantaru

Cały czas jedziemy przed siebie… Jest malowniczo i klimatycznie. Dojeżdżamy do Stegny, tam wjeżdżamy na plażę, widoczne kolejne większe oznakowanie, jednak jest ono tymczasowe.

Oznakowanie tymczasowe w Stegnie, widok w stronę Gdańska.
B’Twin na bulwarze Radiowej Jedynki, widok na plażę w Stegnie.

Wracamy na szlak, czeka nas tu niespodzianka: nowiutki szuter który niedługo stanie się częścią szlaku 😀 Prowadzi on do Sztutowa, wyjeżdżamy na ul. Obozowej. Kierujemy się na dalszą część szlaku, na granicy gminy Sztutowo bardzo smutny widok- wykarczowane hektary lasu pod Przekop Mierzei Wiślanej…

Nowy szuter do Sztutowa 🙂
Bardzo przykry widok…
😦

Nie zwalniając tempa wjeżdżamy w progi gminy Krynicy Morskiej, tutaj wita nas gotowy szlak z pełnym oznakowaniem, teraz już luzik 🙂

Pomocne i praktyczne oznakowanie szlaku.
Uważam, że to najpiękniejsza część szlaku… Samochodem tu nie wjedziemy…
Tutaj ja, na tle Bałtyku.

Mijając malownicze widoki wjeżdżamy na część szlaku ułożoną z nawierzchni żywicznej, jest przyczepna, wpasowuje się w kolorystyke lasu i szybko chłonie wodę. Od razu wita nas przystanek dla rowerzystów. Wyposażony został w zadaszoną wiatę z ławkami, stojaki dla rowerów, kosz i tablicę informującą o przebiegu szlaku. Widoki są piękne i nie można było wybrać chyba lepszego miejsca!

Drokowskazy, za mną miejsce postoju dla rowerzystów
Tablica infoemacyjna o szlaku.
Wiata ❤ Bardzo ładna, lepszego miejsca nie mogli znaleźć!

Dalej jedziemy do Krynicy, zostało już mało km do celu. Gdy dojeżdżamy, zbaczamy ze szlaku w celu małych zakupów na grilla w drodze powrotnej. Oczywiście któtki spacer po molo zaliczony.

Widok z mola na Krynicę

Czas wracać… Grilla zorganizowaliśmy na wyżej wspomnianej klimatycznej miejscówce na szlaku R10. Było pysznie! Chwilę przed 17.00 wyruszamy w dalszą część trasy do Gdańska.

Aby być szybciej w Gdańsku już na granicy Gminy Krynica zjeżdżamy na Drogę nr. 501, mijamy przekop i centra małych miejscowości, pogoda dopisuje, słonko pięknie świeci, na trasie bardzo duży ruch rowerowy.

Jedziemy jedziemy, kilometry lecą, tutaj Jantar, po lewej widzimy Kolej Wąskotorową.

No i dojeżdżamy około 18:30 do Mikoszewa, prom odpływa o 19:00 więc mamy chwilę odpoczynku.

[*]
Spotkanie ze szlakiem Św. Jakuba
Widoczek na Świbno.

Zaczyna się ściemniać. W Świbnie krótki postój na jedzonko i teraz kręcimy ostro do Gdańska, zajechaliśmy jeszczę na stacje aby podpompować koła. Niestety złapał nas mrok, ale jesteśmy wyposażeni w oświetlenie 😉 Dziękuję Wam koledzy za wyprawę! Ja kończę z wynikiem 142km na Kowalach 🙂

Tutaj link do aktywności na Stravie: https://www.strava.com/activities/2708703222

Leave a comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: